PREKOMERNA RABA NOVIH TEHNOLOGIJ

PREKOMERNA UPORABA NOVIH TEHNOLOGIJ:

Prekomerna raba tehnologij je postala pomembna tema v zadnjih letih, saj ima lahko negativen vpliv na naše življenje, zdravje in odnose. Sodobne tehnologije, zlasti pametni telefoni, družbena omrežja in video igre, so zelo zasvoljive, kar lahko privede do odvisnosti in težav pri uravnavanju časa, preživetega pred zasloni.

 

 

GLAVNI PROBLEMI PREKOMERNE RABE TEHNOLOGIJ VKLJUČUJEJO:

  • slaba drža, težave z očmi) in duševno zdravje (npr. depresija, tesnoba).
  • Negativen vpliv na medosebne odnose: Prekomerna raba tehnologij, zlasti družbenih omrežij, lahko zmanjša kakovost osebnih odnosov. Ljudje, ki preživijo preveč časa na spletu, pogosto zanemarjajo resnične interakcije z družino in prijatelji.
  • Motnje v spanju: Dolgotrajna uporaba Zasvojenost z digitalnimi napravami: Ljudje lahko preživijo velike količine časa na spletu, včasih tudi več ur na dan, kar lahko vodi do zasvojenosti. To vpliva na fizično zdravje (npr. zaslonov, zlasti pred spanjem, lahko moti kakovost spanja. Modra svetloba iz zaslonov zavira izločanje melatonina, hormona, ki je odgovoren za spanje.
  • Pomanjkanje osredotočenosti: Nenehno preklapljanje med nalogami in obvestili, ki prihajajo z različnih aplikacij, lahko zmanjša sposobnost osredotočanja na pomembne naloge.
  • Krepitev stresa in tesnobe: Stalno preverjanje obvestil ali iskanje potrditve na družbenih omrežjih lahko povečuje občutek tesnobe ali stresa, še posebej pri mlajših ljudeh.

S TEM SE SPOPADAMO TAKO DA:

  • Postavitev omejitev: Pomembno je, da si postavimo meje, koliko časa preživimo pred zasloni. Lahko si nastavimo časovne omejitve za uporabo določenih aplikacij ali naprav.
  • Digitalni detox: Občasno “odklopite” od vseh tehnologij, bodisi za en dan bodisi za daljše obdobje, da se osvežite in ponovno povežete z resničnim svetom.
  • Več fizične aktivnosti: Redna telesna aktivnost pomaga zmanjšati negativne učinke dolgotrajnega sedenja in izboljša splošno počutje.
  • Krepitev osebnih odnosov: Posvetite več časa kvalitetnim pogovorom in interakcijam v živo z družino in prijatelji.

Zavedanje o nevarnostih prekomerne rabe tehnologij nam lahko pomaga, da jo uporabljamo bolj uravnoteženo in odgovorno.

 

MOJE MNENJE:

Moje mnenje o tej stvari je, da se strinjam s tem, da je današnja mladina veliko preveč na telefonih in računalnikih, imajo pa telefoni tudi veliko dobrih stvari (npr. dostop do interneta, dostop do googla…)

Jan Andrejčič

Jan Andrejčič

Učenec

Ime mi je Jan, pišem se Andrejčič. Živim na Otočcu. Rad imam počitnice, nemaram se učiti za šolo. Moj najljubši šolski predmet v šoli je šport in Moja najljubša hrana je pica.

Visited 6 times, 1 visit(s) today