
Ransomware Primož Skubic 8.b
Kaj je Ransomware?
Ransomware je vrsta zlonamerne programske opreme, ki šifrira osebne podatke žrtve, dokler ni plačana odkupnina. Običajno uporabljajo digitalne valute, ki jih je težko izslediti, kot sta paysafecard ali bitcoin, za odkupnine pa se uporabljajo druge kriptovalute, zaradi česar je težko izslediti in pregon storilcev.
Napadi z izsiljevalsko programsko opremo se običajno izvajajo z uporabo trojanca , prikritega kot zakonita datoteka, ki jo uporabnik prevara, da jo prenese ali odpre, ko prispe kot e-poštna priloga. Vendar pa je en odmeven primer, črv WannaCry , samodejno potoval med računalniki brez interakcije uporabnika.
Zgodovina Ransomware
Začelo se je že leta 1989 s prvo dokumentirano izsiljevalsko programsko opremo, znano kot trojanec AIDS , je uporaba prevar z izsiljevalsko programsko opremo mednarodno rasla. V prvih šestih mesecih leta 2018 je bilo po vsem svetu 181,5 milijona napadov z izsiljevalsko programsko opremo, kar je 229 % več kot v prvih šestih mesecih leta 2017. Junija 2014 je podjetje za varnostno programsko opremo McAfee objavilo podatke, ki kažejo, da je v tem četrtletju zbralo več kot dvakrat več vzorcev izsiljevalske programske opreme kot v istem četrtletju prejšnjega. leto. CryptoLocker je bil še posebej uspešen, saj je pridobil približno 3 milijone ameriških dolarjev, preden so ga oblasti uničile, in CryptoWall je po oceni ameriškega zveznega preiskovalnega urada (FBI) do junija 2015 nabral več kot 18 milijonov ameriških dolarjev. Leta 2020 je ameriški center za pritožbe o internetnem kriminalu (IC3) prejel 2.474 pritožb, opredeljenih kot izsiljevalska programska oprema, s prilagojenimi izgubami v višini več kot 29,1 milijona USD. Po navedbah FBI bi lahko izgube presegle ta znesek. Na svetovni ravni je bilo po podatkih Statistice leta 2021 približno 623 milijonov napadov z izsiljevalsko programsko opremo, leta 2022 pa 493 milijonov.

Ekonomska škoda Ransomware
Plačila izsiljevalske programske opreme so bila leta 2019 ocenjena na 1,1 milijarde dolarjev, na 999 milijonov dolarjev v letu 2020, rekordnih 1,25 milijarde dolarjev v letu 2023 in strm padec na 813 milijonov dolarjev v letu 2024, pripisan neplačevanju žrtev in ukrepanju organov pregona.

Primož Skubic
Učenec 8.b
Moje ime je Primož Skubic in sem učenec OŠ Otočec. Hodim v 8.b razred.
Menim da je dobro da smo informirani v zvezi s takimi kibernetičnimi napadi kot je ransomeare. Ransomware je zelo težko izslediti kar naredi zelo nevaren Malware.